czwartek, 3 grudnia 2015

Coś dla pszczelarzy- Trutnie

Trutnie wykluwają się z niezapłodnionych jajeczek znajdujących się w komórkach trutowych. Ich zadaniem w rodzinie pszczelej jest zapłodnienie matki pszczelej. Dodatkowo trutnie poprawiają pracę w rodzinie pszczelej i wytwarzają  część ciepła potrzebną do ogrzewania potomstwa. Gdy truteń skończy 12 dni jest gotowy do zapłodnienia matki.
Liczba trutni w jednej rodzinie zmienia się w zależności od okoliczności, dotyczących zarówno rodziny pszczelej jak i pożytków. Liczba ta waha się od kilkuset trutni do  kilku tysięcy. Największa ilość trutni w ulu znajduje się w sezonie rójki, okresie, kiedy pszczoły przynoszą najwięcej nektaru i pyłku do ula. Kiedyś uważano, że duża ilość trutni w ulu ,musi zjadać dużą ilość miodu. Udowodniono jednak, że trutnie otrzymują pożywienie od pszczół. Pszczoły karmią je , gdy trutnie są potrzebne w ulu i ograniczają karmienie , jeśli takiej potrzeby nie ma.
W pasiece trutnie mogą wchodzić bez przeszkód do dowolnego ula, bez obaw , że zostaną zabite przez strażniczki. Trutnie mają świetnie rozwinięte gruczoły zapachowe, dzięki czemu mogą wyczuć zapach królowej, która udaje się na trutowisko, nawet z odległości 2 km. Kiedyś przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych eksperyment na temat kojarzenia się trutni z matkami i kiedy ich ruchy były obserwowane przez radar, okazało się, że  zapach, jaki  królowa pszczół pozostawia podczas krycia można porównać do spalin z odrzutowca. Po kopulacji z matką każdy truteń natychmiast ginie.

Oryginalna wersja tutaj: http://beekeeping-peak.com/5-drone

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz