poniedziałek, 28 grudnia 2015

Mały żuczek ulowy: ocena ryzyka rozprzestrzenienia



Mały żuczek ulowy: ocena ryzyka rozprzestrzenienia
Mały chrząszcz ulowy(SHB) , szkodnik który niszczy  miodne pszczoły, trzmiele i bezżądłe pszczoły jest obecny w południowych Włoszech co najmniej od września 2014, może przeżyć we wszystkich krajach Unii Europejskich i szybko się rozprzestrzenić wraz z zainfekowanymi ulami. Powinno wprowadzić się ograniczenia w przemieszczaniu pszczół , trzmieli i towarów ze stref porażonych, w celu zapobieżenia dalszego rozprzestrzenienia  się szkodnika w UE. Oto niektóre z ustaleń opinii naukowej wydanej przez EFSA(Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności)
Eksperci w dziedzinie zdrowia zwierząt skonstruowali dwa modele matematyczne, które przewidują rozprzestrzenianie się żuczka z obszarów zainfekowanych do obszarów niezainfekowanych. Badania te wykazały, że trzeba ponad sto lat aby żuczek w sposób naturalny przeniósł się z Kalabrii do Abruzzo (ponad 250 km), ale przemieszczanie zainfekowanych uli może ten proces zdecydowanie przyspieszyć.
EFSA wymieniła również czynniki łagodzące ryzyko, które mogą być skuteczne w zapewnianiu bezpiecznego handlu wewnątrz UE żywych pszczół, produktów pszczelich i produktów ubocznych.
Główne wnioski :

wykrywanie żuczka przez oględziny okazało się bardzo skuteczne  i wykonalne dla przesyłanych matek pszczelich
• Zastosowanie drobnych oczek  (o maksymalnej wielkości 2 mm) w celu uniknięcia zanieczyszczenia podczas transportu jest bardzo skuteczne dla przesyłek pszczół, produktów pszczelich wykorzystywanych  w pszczelarstwie, niewyekstrahowanych plastrów miodu i używanego sprzętu pszczelarskiego
zamrażanie, ogrzewanie i osuszanie produktów pszczelich i używanych urządzeń  jest  bardzo skuteczne w zmniejszaniu ryzyka przenoszenia SHB
pszczelarze powinni przechowywać dane o ruchach swoich uli w celu ułatwienia dochodzenia  do ognisk zakażenia


Środki ograniczające ryzyko- dla pasiek, gdzie ich likwidacja nie wchodzi w grę:

• higiena uli i dobre praktyki pszczelarskie
• rygorystyczne przeglądy , dzięki którym można zidentyfikować nie tylko szkody spowodowane przez szkodnika, ale także szkodniki  w ich  różnych etapach życia;
• użycie do gleby pyretroidowych środków owadobójczych. Powinno się to stosować tylko w wypadku uszkodzenia plastrów miodu i wypadku , gdy ich zastosowanie jest dopuszczone do użycia w danym kraju UE. Należy unikać kontaktu z perytoidami innych gatunków niż docelowe.

Kontekst:

Żuczek ulowy został po raz pierwszy wykryty w Kalabrii we wrześniu 2014 roku, a na Sycylii kilka tygodni później. Obszary te są głównym źródłem matek pszczelich, które są wysyłane do wielu miejsc w  UE. Włochy wprowadziły regionalne i krajowe działania  mające wykorzenić żuczka. Wiąże się to z niszczeniem zainfekowanych pasiek, ograniczeniem przepływu rodzin i niektórych produktów pszczelich i sprzętu pszczelarskiego. Komisja Europejska nałożyła również ograniczenia w handlu wewnątrzunijnym. W szczególności, rodziny i matki nie mogą  opuścić zagrożonych obszarów.

Ponowne wykrycie żuczka w Kalabrii we wrześniu i  w październiku 2015 wskazują, że zakażenie nie zostało jeszcze zlikwidowane.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz