czwartek, 30 marca 2017

Polemika z artykułem o szkodliwości miodu

Ostatnio w prasie i w internecie pojawiają się artykułu cytujące różnego rodzaju specjalistów sugerujące, że nie ma różnicy dla naszego zdrowia czy spożywamy czysty cukier czy miód.
Zanim przejdę do oceny tego stwierdzenia, warto zastanowić się skąd ta kampania.
Pierwsza zasada w szukaniu sprawców brzmi „Kto na tym skorzysta”. W tym wypadku odpowiedź jest dziecinnie prosta- producenci cukru.
Jeśli przyjrzymy się spożyciu cukru w Polsce to rynek stabilny, nawet z lekką tendencją wzrostową. Tę tendencję zawdzięcza jednak przemysłowi spożywczemu. Zużycie w gospodarstwach domowych tylko w 2015 spadło o ponad 8 %.  Odżywiamy się coraz zdrowiej. Spadek spożycia musi oczywiście wymuszać spadek cen.
Przejdźmy więc do tez jakie padają w kampanii. Twarzą kampanii jest profesor Jarosław Drożdż - kierownik Kliniki Kardiologii Uniwersytetu Medycznego w Łodzi.
Swe zarzuty zaczyna od zdania „Miód nie zawiera witamin”. Mimo, że to nie witaminy są najważniejszym składnikiem miodu, to wbrew tezie w miodach możemy je znaleźć. Niewielkie ilości witamin – A, B1, B2, B6, B12, C, kwasu foliowego, kwasu pantotenowego i biotyny.
Druga teza profesora brzmi- „miód podnosi odporność- nie znam takich badań”. Sprytne zagranie, które nie mówi, że nie ma takich badań, tylko tyle że profesor z nimi się nie zapoznał.
Czy więc nie ma takich badań?  Wystarczy poświęcić chwilę by o bakteriobójczym działaniu miodu znaleźć artykuły np. w publikacjach Instytutu Cochrane.
Ekspert stwierdza też, że miód jest przeciwskazany dla osób z cukrzycą. Czyli mówi nam, że miód jest tez cukrem. Czy to oznacza, ze każdy cukier jest taki sam i tak samo szkodliwy?
Czy takie samo jest podejście eksperta do tłuszczu? Czy pacjentom kardiologicznym mówi, że nie ma znaczenia czy jedzą smalec czy oliwę z oliwek- bo oba w końcu to tłuszcze?
O różnicach pomiędzy cukrem a miodem już pisaliśmy wcześniej


https://polskiemiody.blogspot.com/2016/09/dlaczego-powinnismy-uzywac-miodu.html 

1 komentarz:

  1. Miód szkodliwy? Ale bujda! Nawet nie czytam takich opinii. Jak tak naturalny, znany od tysięcy lat produkt może szkodzić ? Jak mozna porównywać cukier z miodem? Olać takie badania!

    OdpowiedzUsuń