środa, 17 kwietnia 2019

Współpraca polsko- słowacka

W dniach 10-11 kwietnia odbyła się w Krynicy konferencja "Wspólne działanie na rzecz przywrócenia i utrzymania różnorodności biologicznej karpackich ekosystemów górskich"

Była to inauguracja dwuletniego programu jaki wspólnie stworzyli :Lasy Państwowe Słowacji, Uniwersytet Rolniczy w Krakowie i Narodowe Centrum Rolnictwa Górskiego ( słowacki partner) .

Celem projektu jest przywrócenie bioróżnorodności łąk górskich. Ma to pomóc zarówno florze jak i faunie tych terenów.

Na konferencji można było wysłuchać szeregu ciekawych wykładów i gorących dyskusji.

My ze swej strony liczymy i bedziemy obserwować rozwój zapylaczy na tych terenach.

Bardzo dziękujemy dr hab. Wojciechowi Szewczykowi za zaproszenie.

3 komentarze:

  1. Bardzo fajna inicjatywa. Uważam, że powinniśmy robić wszystko aby chronić pszczoły, które dają nam naprawdę wiele pożytecznych rzeczy.

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Program jest dużo szerszy i ma pomóc też większym zwierzętom, ale jeśli sie uda łatwo może być skalowalny na polskich terenach górskich.

      Usuń
  2. Bioróżnorodność niejedno ma imię i w tym przypadku projekt dotyczy zarówno leśnych jak i nieleśnych zbiorowisk roślinnych w nawiązaniu także do świata zwierząt, wśród których zapylacze wszelkiej maści są mi szczególnie bliskie. O nierozerwalnych powiązaniach tych ogniw niczym w łańcuchu chcemy nie tylko mówić ale też pokazywać na przykładzie transgranicznego projektu w ramach programu INTERREG PL-SK. Zapraszamy do śledzenia i włączania się w poszczególne działania o ktorych bedziemy informować na stronie projektu https://interreg.urk.edu.pl
    Wojciech Szewczyk
    Koordynator projektu

    OdpowiedzUsuń